Problem nietrzymania moczu w chorobie Alzheimera

Problem nietrzymania moczu w chorobie Alzheimera

Choroba Alzheimera wpływa na życie nie tylko osoby chorej, lecz także członków rodziny oraz przyjaciół odgrywających rolę opiekunów. Opieka nad osobą chorą na Alzheimera wymaga wiele siły fizycznej oraz psychicznej. Istotna jest również sama wiedza na temat choroby i towarzyszących objawów. Jednym z objawów jest nietrzymanie moczu, które wymusza podjęcie działań zabezpieczających i pielęgnacyjnych.

Objawy Alzheimera

Alzheimer to choroba, która powstaje na skutek demencji starczej. Związana jest w dwiema zmianami zachodzącymi w mózgu – złogami amyloidowymi oraz kłębkami neurofibrylarnymi. Z tego względu właśnie ta choroba najczęściej objawia się drobnymi lukami pamięciowymi, pozornie traktowanymi jako drobnostka. Z czasem jednak choroba powoduje brak przyswajania nowych informacji. Osoby chore na Alzheimera często żyją przeszłością i choć nie pamiętają, co robili wczoraj lub dzisiaj doskonale pamiętają swoje dzieciństwo. Na początku osoba chora nie tylko ma luki w pamięci, lecz także gubi orientację w terenie. Spacery lub pójście na zakupy do stałych miejsc, robią się trudne i skomplikowane. Do najczęstszych objawów zalicza się zaburzenia przestrzenne, problemy z mówieniem, brak umiejętności dokonania prawidłowej oceny sytuacji oraz trudność w wykonywaniu codziennych czynności. Zwłaszcza teraz, w dobie pandemii osoba zdezorientowana może nie rozumieć, że istnieje konieczność takich środków zapobiegawczych. Dlatego, warto nabywać wytrzymałe maseczki, gdzie producent maseczek potwierdza atesty oraz certyfikaty.

Nietrzymanie moczu

Już na wczesnym etapie choroby Alzheimera osoba chora może mieć problem z dotarciem do toalety w odpowiednim momencie. Dzieje się tak ze względu na trudności w orientacji przestrzennej, nawet jeśli osoba jest w salonie w domu, gdzie przebywała już niezliczoną ilość razy. Niestety nie zawsze opiekunowie mają sposobność pomagać w takiej czynności, a z czasem nasilenie choroby może spowodować mimowolne wycieki moczu. Osoba chora także może w szoku sama zdejmować pieluchomajtki. Na rynku są dostępne śpiochy dla dorosłych, które zabezpieczają osobę chorą przed oddawaniem moczu i kału w niedozwolonych miejscach.

Jaki wyrób wybrać dla osoby chorej na Alzheimera?

Gdy osoba chora nie trzyma moczu w stopniu kropelkowym bądź średnim, przydadzą się artykuły higieniczne. Hurtownia z artykułami higienicznymi jest bardzo dobrze zapatrzona na przykład we wkładki urologiczne, które z wyglądu przypominają podpaski. Produkt higieniczny tego typu bardzo dobrze chłonie mocz, a także neutralizuje nieprzyjemny zapach.